Урока : «The tour around Britain» - davaiknam.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Название работы Кол-во страниц Размер
Разработка урока в 9 классе По теме «Соединенное королевство Великобритании... 1 40.3kb.
Урока: Celebrations and traditions in Britain. ( 1 слайд) 1 42.89kb.
Цены на гарантированные групповые экскурсии для региона тироль 1 36.3kb.
Ядкова Ирина Владимировна, учитель английского языка Воркута 2013... 1 68.29kb.
Приложение 1 Употребление существительных travel, journey, voyage... 1 7.76kb.
Тур на концерт Мадонны Шоу станет единственным концертом певицы в... 1 51.48kb.
Концерт английской песни 1 59.33kb.
Великобритания XX века 1 57.75kb.
Flor de tour Словакия,Венгрия,Словения,Италия,Франция 1 60.88kb.
Урок с видеоподдержкой. Тема: Literary excursion around Britain 1 37.54kb.
Контрольная работа №1 Вариант №3 I. Перевести текст на русский язык. 1 47.01kb.
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции учащихся на... 1 85.54kb.
Направления изучения представлений о справедливости 1 202.17kb.

Урока : «The tour around Britain» - страница №1/1

Разработка урока английского языка в 9 классе с использованием информационно-компьютерных технологий

УМК: В.П. Кузовлев, Н.М.Лапа, Э.Ш.Перегудова и др.



Тема урока: « The tour around Britain»
Тип урока: Обобщение и систематизация знаний по теме : «My country in the world»
Цели урока:
Обучающие:

  1. совершенствование навыка аудирования с полным пониманием;

  2. совершенствование устной речи в монологе;

  3. расширение лексического запаса по теме;

Развивающие:

  1. развитие коммуникативных навыков;

  2. развитие критического мышления, памяти, воображения;

Воспитательные:

  1. формирование интереса к стране изучаемого языка, её культуре, традициям;

  2. способствование осознанию возможности самореализации посредством английского языка

Задачи урока:

  1. систематизировать и обобщить знания по теме

  2. закрепить изученную лексику

  3. развивать навыки употребления в речи изученной ранее лексики, комментируя факты

  4. развивать навыки письменной речи по теме

Методы обучения:

  1. по источнику получения знаний - словесный, наглядный, работа с книгой.

  2. По типу познавательной деятельности ученика – проблемный (побуждающий, частично-поисковый)

Формы организации обучения: групповая; индивидуальная;

Оборудование:  компьютер(ноутбук),мультимедийный проектор, экран или интерактивная доска, аудиозаписи песен, карта Великобритании, флаги стран Объединённого Королевства, цветочные символы.

1.Организационный момент 


Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Приемы и методы

Время


 Оргмомент 

He Hello dear pupils, teachers and guests. I’m glad to see you here. Today we have a chance to visit Great Britain.



Отвечают на приветствие




2мин.

Актуализация знаний



Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Приемы и методы

Время


Актуализация имеющихся знаний.

обучения.

Фонетическая разминка

Речевая разминка. Вопросы по Великобритании

Проверка домашнего задания

Закрепление полученных знаний.


What is the official name of Great Britain?

You are absolutely right. Now, we are going on an emersion around Britain.

An I`d like to present four groups (or four countries):


  1. the first group presents England

  2. the second group presents Scotland

  3. the third group presents Wales

  4. the fourth group presents Northern Ireland.

Each group presents your country, tells us about their geographical position, nature, people and traditions and, of course, presents your song!

Also, I prepared a lot of interesting tasks and contests for you.

Let’s start our excursion.

Учитель раздает каждой команде скороговорки, напечатанные на листах бумаги, которые каждый из участников команды по очереди должен быстро и четко проговорить. За лучшее ее прочтение каждая команда зарабатывает баллы.

T: The first task is called “Tongue-twisters”. For each command I prepared tongue-twisters. You must read them as quickly as you can.

For England:

A twister of twists,

Once twisted a twist,

And the twist that he twisted,

Was a three twisted twist.

For Scotland:

The bear could not bear the bore

The boar thought the bear a bore

At last the bear could bear no more

That boar that bored him on the more

For Wales:

Can you imagine an imaginary

Menagerie manager imagining

Managing an imaginary menagerie

For Northern Ireland:

I wish to wish the wish you wish to wish,

But if you wish the wish the witch wishes,

I won’t wish the wish you wish to wish



Вопросы задаются учителем или ведущим поочередно каждой команде. Если команда не отвечает, вопрос переходит другой команде. Ответы на вопросы должны быть полные и четкие. За каждый правильный ответ команда получает один балл.

The next task is called “How do you know the history of Great Britain?”

I’ll ask questions for each group and you must answer them.


  1. Whose monument is in the middle of Trafalgar Square?

(A monument to Admiral Nelson)

2. On what river is London situated?

(London is situated on the river Thames)

3. What holiday do English people celebrate on the 14th of February?

(St. Valentine’s Day is celebrated on the 14th of February)

4. Who was born in Stratford-upon-Avon?

(William Shakespeare was born in Stratford-upon-Avon)

5. One of London street, which is mentioned in Laima Vaicula`s song?

(Piccadilly street)

6. What is the smallest country of the United Kingdom?

(Northern Ireland is the smallest country of the United Kingdom)

7. Who lived in Sherwood Forest?

(Robin Hood)

8. Where does the Queen of England live?

(The Queen of England live in Buckingham Palace)

9. What is the name of the flag of the United Kingdom?

(Union Jack)

10. What was the most popular quartette in England?

(The Beatles)

11. What is the bagpipe?

(It is the national Scottish musical instrument)

12. What is the difference between English and Russian tea?

(English tea is drunk with milk; Russian tea is drunk with lemon)

13. When was London founded?

(It was founded more than two thousand years ago)

14. What does typical bus in London look like?

(The typical bus in London is a red double-decker)

15. How is the London underground called?

(The tube)

16. Who was called «an Iron Lady? »

(Margaret Thatcher)
Представление презентаций на интерактивной доске по каждой стране и речевое ее сопровождение(подготовленные монологи о стране) одним из участников команды. Представитель каждой страны выходит к доске и прикрепляет на доску флаг своей страны и символ. За домашнее задание команды получают баллы в зависимости от ее выполнения.

T: Now, our teams have prepared some information about their countries. They must show us your presentations and tell about your country.

Please, listen attentively, because then each team must ask questions.

После каждого рассказа и показа презентации остальные команды задают по одному вопросу о стране, которые они приготовили заранее. За правильные ответы команды получают баллы.

Примерные вопросы:

Вопросы для Англии:


  1. What are two oldest universities in England?

(Cambridge and Oxford)

  1. Who is the Prime Minister of Great Britain at present?

(Tony Blair)

  1. What parts does London consist of?

(The City, the West End, the East End)

Вопросы для Шотландии:

  1. How many languages are spoken in Scotland?

(English and Scottish)

  1. What a white cross on a flag of Scotland is mean?

(This cross is the cross of Saint Andrew)

  1. Please, name the famous writers of Scotland

(Byron, Walter Scott, Robert Burns)

Вопросы для Уэльса:

1. Who is given the title of Prince of Wales?

(the English King Edward)


  1. What language is used in the country?

(Welsh Language is an ancient Celtic language)

  1. What does mean the word “Cymru”?

(It means friend or comrade)

Вопросы для Северной Ирландии:

1. How many counties are there in Northern Ireland?

(6 counties)

2. Into what parts is the Irish population divided?

(Protestants and Catholics)

3. What country Northern Ireland is border on?

(It borders on the Irish Republic)
Конкурс капитанов.

От каждой группы выходят к доске по одному представителю. Они должны по очереди называть по одному городу своей страны. Тот, кто остановится первым и не сможет назвать город, выбывает из игры. Последний становится победителем и приносит балл своей команде.

T: Next task is the captain’s contest. Choose the captains.

Captains, come up to the blackboard. Your task is: tell us a lot of towns of your country one by one.



Например:

England Scotland Wales Northern Ireland

Oxford Elgin Kidwelly Londonderry

London Glasgow Swansea Belfast

Sheffild Wick … ….

Derby Dandy

… …
Представление песни.

T: The most interesting part of our trip. Each team prepared us a song of your country. Now, Let` s sing the songs!

Каждая группа поет песню своей страны или куплет (припев) из песни.

Англия – песню группы Биттлз «Let it be».

Шотландия – колыбельную шотландскую песню «My bonny»

Северная Ирландия – народную ирландскую песню «Black Velvet Band

Уэльс –песню валлийской певицы Даффи «Rockferry».

Тексты песен (Приложение 1 тексты песен)
Кроссворд по теме «Великобритания».

T: And at last I’d like to attract your attention to the crossword-puzzle about Britain.



На интерактивной доске учащимся предлагается кроссворд как заключительная часть урока. Бумажные копии кроссворда были розданы на столы команд. Каждая команда выполняет его и та команда, которая справится быстрее, получает балл. (Приложение 2 кроссворд)


Отвечают на поставленные вопросы.

the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland




репродуктивный

практический


5 мин.

3мин


5мин

12мин


4мин

11мин


Подведение итогов урока. Оценивание команд.


Our trip is over. I want to thanked and congratulate our teams. You were the best today. Thanks a lot.

Подсчитываются баллы каждой команды, выбирается победившая команда. Учащиеся получают оценки.









5мин


Приложение 1.

Black Velvet Band

In the neat little town they call Belfast
An apprentice to trade I was bound
And many's the hours sweet happiness
I spent in that neat little town

'Til a sad misfortune came over me


And caused me to stray from the land
Far away from my friends and relations
To follow the black velvet band

Chorus
Her eyes they shone like diamonds


I thought her the queen of the land
And her hair hung over her shoulders
Tied up with a black velvet band

As I went walking down Broadway


Meaning not long for to stay
When who should I meet but a pretty young dame
Come trippi'n along the pathway

We took a stroll together


And a gentleman passing us by
I knew she meant evil for him
By the look in her rougish black eye

A gold watch she took from his pocket


And she slipped it right into my hand
On the very first day that I met her
Bad luck to her Black Velvet Band

Repeat Chorus

Before the Judge and the Jury
next morning we had to appear
And the Gentleman claimed his jewellery
The case against us was then cleared

So seven long years transportation


Right down to Van Diemen's Land
Far away from my friends and relations
Betrayed by the Black Velvet Band

Let It Be (оригинал The Beatles)
When I find myself in times of trouble

Mother Mary comes to me

Speaking words of wisdom let it be

And in my hour of darkness

She is standing right in front of me

Speaking words of wisdom let it be

Let it be, let it be

Let it be, let it be

Whisper words of wisdom let it be
And when the broken-hearted people

Living in the world agree

There will be an answer let it be

For though they may be parted

There is still a chance that they will see

There will be an answer let it be

Let it be, let it be

Let it be, let it be

Yeah there will be an answer let it be

Let it be, let it be

Let it be, let it be

Whisper words of wisdom let it be

Let it be, let it be

Let it be, yeah let it be

Whisper words of wisdom let it be
And when the night is cloudy

There’s still a light that shines on me

Shine until tomorrow let it be

I wake up to the sound of music

Mother Mary comes to me

Speaking words of wisdom let it be

Let it be, let it be

Let it be, yeah let it be

Oh there will be an answer let it be

Let it be, let it be

Let it be, yeah let it be

Oh there will be an answer let it be

Let it be, let it be

Let it be, yeah let it be

Whisper words of wisdom let it be

My bonnie
My bonnie is over the ocean

My bonnie is over the sea

My bonnie is over the ocean

Oh, bring back my bonnie to me


Bring back, bring back

Oh, bring back my bonnie to me, to me

Bring back, bring back

Oh, bring back my bonnie to me


Last night as I lay on my pillow

Last night as I lay on my bed

Last night as I lay on my pillow

I dream`d that my bonnie was dead


Bring back, bring back

Oh, bring back my bonnie to me, to me

Bring back, bring back

Oh, bring back my bonnie to me




Rockferry (Duffy)
I'd move to Rockferry, to my road,

and I'd build my house baby, with sorrow,

I'll leave my shadow, to fall behind,

And I woulden't Write to you, Coz I'm not that kind.


The midnight trains are boarding, all at the ends,

I put my lord and i filled my trunk before it's too late,

I leave the stars to judge, while we moved,

I'm not going to think of you or I'll get the blues.


Theres no sleep on the journey, away from town,

A bag of songs and a heavy heart, won't make me doubt,

I give it all my strength and my mind,

I'll make this decision, win all the fights,


I'll move to Rockferry, to my road,

And I'll build my house baby, with sorrow,

I'll leave my shaddow, To fall behind,

And i won't write to you, coz i'm not that kind.


Not that kind

Rockferry


Not that kind

Rockferry


Not that kind

Rockferry




Приложение 2.

8

7

6

5

2

1


3




4








  1. The most important river in England.

  2. The capital of Wales.

  3. The capital of England.

  4. One of the oldest British settlements.

  5. The largest country of the UK.

  6. The centre of cotton industry in England and the name of the popular football team.

  7. The most popular drink in Britain.

  8. A part of Scottish dress.

  9. Key:1. Thames. 2. Cardiff. 3. London. 4. Stonehenge. 5. England. 6. Manchester. 7. Tea. 8. Kilt.





Око за око — и скоро весь мир ослепнет. Граффити (Лондон)
ещё >>