Презентация проектов по теме "Man-madewondersoftheworld", 10 класс (учебник «EnjoyEnglish» под редакцией Биболетовой М. З.) Тип урок - davaiknam.ru o_O
Главная
Поиск по ключевым словам:
страница 1
Похожие работы
Название работы Кол-во страниц Размер
Решение задач по теме: «Фотоэлектрический эффект. Уравнение Эйнштейна» 1 156.42kb.
Урока английского языка в 6классе по теме «Что ты знаешь о столице... 1 47.77kb.
Тематическое планирование № урока Наименование раздела программы... 1 79.23kb.
Конспект урока по английскому языку (4 класс). Тема урока: Scotland... 1 50.27kb.
Учебник для 7 класса общеобразовательных учреждений под редакцией О. 1 82.38kb.
Разработка урока по умк биболетовой М. З. по теме 1 86.37kb.
Music and youth” Тип урока: урок комплексного применения учащимися... 1 55.15kb.
Учебник "Литература. 11 класс" ч. 1,2 под редакцией В. Г. Маранцмана 1 104.43kb.
Ядкова Ирина Владимировна, учитель английского языка Воркута 2013... 1 68.29kb.
Конспект урока чтения. 2 класс II четверть Тема урока : Пословицы. 1 28.3kb.
Учебнику «Геометрия 7 9» 7 класс; Учебник «Геометрия 7 9» 7 класс Л. 1 89.95kb.
Всегда ли благо для страны положительное сальдо торгового баланса? 1 44.22kb.
Направления изучения представлений о справедливости 1 202.17kb.

Презентация проектов по теме "Man-madewondersoftheworld", 10 класс (учебник «EnjoyEnglish» - страница №1/1

Урок — презентация проектов по теме “Man-madewondersoftheworld”, 10 класс (учебник «EnjoyEnglish» под редакцией Биболетовой М.З.)

Тип урока:формирование умений и навыков.



Цель:совершенствование устно-речевых навыков

Задачи:

Образовательная:создание условий для совершенствования языковой и коммуникативной компетенций учащихся через развитие умений самостоятельно и в паре подбирать и систематизировать материал на заданную тему.

Развивающая: создать условия для развитияследующих специальных навыков и умений по предмету (чтение письмо, говорение, восприятие речи на слух), используя современные информационно-коммуникационные технологии.

Воспитательная: способствовать формированию творческой личности и приобщению подростков к культурному наследию народов мира.

Оборудование урока: компьютер, медиапроектор, информационные карточки

Ход урока


Этапы урока

Деятельность учителя


Деятельность учащихся

Время

Реализация задач урока

Организационный момент

 - Hello, everybody. Glad to see you. Sit down, please. 


Приветствуют учителя

1 мин

Кратковременная организация процесса

Постановка целей урока и мотивация учебной деятельности

Today we are going to speak about man-made wonders of the world. You’ll learn some new information about well- known sights. And by the end of the lesson you are to fill in the table about them.

Слушает учителя и внутренне настраивается на работу


2 мин

Стимуляция деятельности учащихся, ее целенаправленность.

Этап проверки домашнего задания

But first of all let’s check up your homework. Your task was to use the correct formof to infinitive or V-ing form of verbs in brackets. Презентация (слайды 1-3)


Производят контроль выполнения домашней работы, с объяснением грамматических правил.

5 мин

Возможность в ходе проверки выявить качество знания материала, полученного учащимися на дом

Актуализация ЗУН, необходимых для творческого применения знаний

аудирование



Let’s remember what man-made wonders are known all over the world. Now look at the blackboard. Слайд 4 Here you can see five pictures of such places. Say if you know the places they show. What do you think they have in common?

In your books on page 117 there is a table. (Приложение 3) Today you’ll get information about these sights in different ways (I mean listening comprehension, speaking, reading) and during the lesson you are to choose necessary data to fill in the table.

First you are going to listen to the text about one of the oldest constructions Stonehenge. Слайд 5 On the blackboard you can see some words to make your understanding easier. You’re going to hear the information twice. (Приложение 1)


Обучающиеся высказывают свое предположение относительно увиденных изображений.

Готовятся к восприятию информации для выполнения основной задачи урока

Воспринимают информацию на слух, вычленяют необходимые сведения, начинают заполнять таблицу.


3-4мин

3-4мин


Выработка умений оперировать ранее приобретенными УН, решать практические задачипри использовании разнообразных форм закрепления ЗУН

Развитие навыка восприятия английской речи на слух




Просмотр презентации

Работа с текстом


One of the greatest constrictions of the 20thcentury was The English Channel Tunnel. To learn more about it let’s see the presentation. Слайды 6-11

.

Now I suggest you to work in pairs. I’ll give you information cards and your task will be to read and do necessary notes in the table. Приложение 2



Смотрят презентацию, читают вслух и переводят текст, попутно заполняя таблицу

Читают о достопримечательностях, обсуждают между собой и выбирают информацию для таблицы



6-7 мин

10мин


Задание направлено

на развитие навыков работы с текстом (чтение и перевод)

Умение читать текст с целью выделения главных факты, опуская второстепенные


Заключительный контроль

Визуальная проверка работ, выполненных учащимися



You’ve finished your table, now let’s checkup it. Here is my table you can compare it with your variant. We can have some differences, but the main facts must be the same.

Осуществляют контроль выполненного задания, сравнивая факты, корректируя в случае необходимости.

2мин

Выработка умений проводить рефлексию собственной деятельности, выполняя коррекцию в случае необходимости

Подведение итогов урока. Информация учащихся о домашнем задании. Инструктаж по его выполнению

You’ve done great work, and it wasn’t in vain. Your home work is connected with the table. You are to prepare a report about one of the man-made wonders, using the information from your table.

Our lesson is over, good bye!






1 мин





Приложение 1

  • Listen to the text about Stonehenge, choose necessary data to fill in the table

Stonehenge is one of the world’s best known monuments of the ancient times, which is situated in Wiltshire in England.

For thousands of years, the circle of ancient stones called Stonehenge has been one of the most mysterious places on Earth. Scientists say Stonehenge has stood in England for at least 4 thousand years. Work on Stonehenge may have started in 3000 before the birth of Christ. Scientists believe it was completed over three periods lasting more than 1,000 years.

Early Britons built Stonehenge from blue stone. Experts believe the builders of Stonehenge knew about design and engineering. These ancient people did not have highly developed tools. But they built a huge monument of heavy stones. They could have used stone tools to shape the stones and wooden rollers, levers and ropes to set them into position. Archaeologists have studied Stonehenge for many years questioning the meaning of the stones. Stonehenge may have been part of a large religious complex or even a place for human sacrifice. The theory also proposes it could be a place to celebrate the change of seasons and honor the dead.

Приложение 2 The Panama Canal

It is a 51 mile long waterway, considered as one of the greatest and remarkable engineering achievements of the 20th century. The canal is joining the Atlantic and Pacific oceans. As long ago as 16 century people had interest in a shorter route from the Atlantic Ocean to the Pacific Ocean because they were interested in trade and commerce relations among various countries.In 1882, the French government tried to build a canal across the Isthmus of Panama however, some circumstances made them step back and discontinue the project. In 1904 the US took over the project from French government and the then US president, Theodore Roosevelt played a crucial role in getting the project completed in the year 1914. But it was difficult task: workers had to blast though stone and use strong machines to move earth.



Isthmus ['ɪsməs] -перешеек

circumstances - обстоятельства, условия,

crucial role - решающая роль

to blast - взрывать; уничтожать что-л. при помощи взрыва



The Hoover Dam

The Hoover Dam is a large dam on the Colorado River. It is on the border of the states of Arizona and Nevada. The dam is named after the US President Herbert Hoover, who was president when the idea of building the dam started.

Constructed in the 1930s, the concrete structure was planned to prevent flooding as well as provide much-needed irrigation and electricity to such regions of states like California, Nevada and Arizona. By the time construction of Dam began in 1930, thousands of jobless workers had come to the region, many of whom had lost their jobs during first years of the Great Depression. Explosives and heavy equipment enabled builders to create this huge dam.



border -граница

concrete structure - бетонное сооружение
irrigation -орошение; полив;

explosives - вещества взрывчатые

The Trans-Siberian Railway

No doubt that the most famous railway in Russia is The Trans-Siberian Railway. It plays a very important role for the country. The Trans-Siberian Railway or Trans-Siberian Railroad is a set of railways that goes from Moscow and European Russia to the Russian Far East provinces, Mongolia, China and the Sea of Japan. In the 1890s, the Russians began building the longest railway in the world to connect Moscow to the Pacific Ocean. One reason for building the "Trans-Sib" was military: to transport troops to the East to protect the country against Japan and China. Another reason was to transport food from the farming areas of south-western Siberia to the people in the European part of Russia. Convict labor from Sakhalin Island and other places and Russian soldiers were drafted into building the railway. The building of the whole Railway took little more than 14 years. Many people say the only way to see Russia is travelling by train. So, if you're going to learn Russia, the best choice will be the trip on the Trans-Siberian Railway because it goes across two continents, 12 regions and 87 cities. From start to finish the journey covers 6,000 miles, that's a third of the way around the Earth!



military - военный; воинский

troops - войска, солдаты

convict labor - труд заключённых

draft - производить отбор; набирать (штат, команду)


Приложение 3 Use necessary information to fill in the table




where

when

why

how

Stonehenge




аbout 3000-1000 BC




Builders could have used stone tools to shape the stones, and wooden rollers, levers and ropes to set them into position

Panama Canal

Isthmus of Panama




To make it easier to travel between the Atlantic and Pacific Oceans




Trans-Siberian railway




1891-1916







Hoover Dam

Colorado River at the border of Nevada and Arizona (USA)







Explosives and heavy equipment enabled builders to create this huge dam.

English Channel Tunnel or The Chunnel




1987-1994







Приложение 3. Используйте необходимую информацию, чтобы заполнить таблицу.




где

когда

зачем

как

Стоунхэндж




Около 3000-1000 лет до н.э.




Возможно, строители использовали каменное оружие для придания формы камням, деревянные перекатывающиеся бревна, рычаги и канаты , чтобы установить их на место.

Панамский канал

Панамский перешеек




Чтобы было проще перемещаться между Атлантическим и Тихим Океанами




Транссибирская магистраль




1891-1916







Гувер-Дам , плотина Гувера

Река Колорадо у границы штатов Невада и Аризона







Взрывчатые вещества и тяжелое оборудование дали возможность строителям создать эту огромную платину

тоннель под Ла-Маншем




1987-1994













Только ведущий аукциона может беспристрастно и одинаково восхищаться всеми школами искусства. Оскар Уайльд
ещё >>